Hlavní strana > Historie > Historie spolku

Historie

Spolkový život jako by se stal ve druhé polovině 19.století hlavní zábavou Břevnovských obyvatel, jejichž pocit vzájemné pospolitosti byl vždy pevně zakořeněn v jejich povaze.

V roce 1838 vznikl v Břevnově sbor Řemeslnicko-živnostenské jednoty v Břevnově u sv.Markéty.

V roce 1880 utvořili řemeslníci a živnostníci nástupnický Spolek řemeslnicko-živnostenský spojených a vůkolních obcí velkobřevnovských se sídlem v Tejnce. A později vznikl i další spolek Podpůrný spolek samostatných mistrů a živnostníků Havlíček. Vytvořením obvodu Praha XVIII (Malý a Velký Břevnov, Střešovice a Liboc) v roce 1922, zde vzniklo i několik dalších cechovních korporací, např. Podpůrný spolek řezníků a uzenářů pro Břevnov a okolí. Členové těchto ale i jiných spolků se scházeli v hospodě Na Marjánce.

V roce 1946 došlo ke spojení obou nejstarších živnostenských spolků a oba přijaly společný název “Živnostenský spolek Havlíček”.

Po roce 1948 byla spolková činnost komunisty zakázána a spolek byl zrušen.
Spolková standarta ušitá v roce 1936 byla od této chvíle ukryta na tajném místě až do roku 1993.

V listopadu roku 1992 se sešlo v břevnovské restauraci U Bílého lva několik desítek živnostníků a podnikatelů, kteří byli ochotni združit se v místní organizaci bez ohledu na své profesní zaměření. Ještě do konce roku byl Spolek břevnovských živnostníků a podnikatelů úředně zaregistrován. Na ustavující schůzi se sešlo 29 členů. A hned následující rok bylo zvoleno jeho první představenstvo.

Nové stanovy, které spolek má, vycházejí ze stanov našich předchůdců a z toho vyplývá i přístup k tradici společenského života v Břevnově a okolí.
Spolek břevnovských živnostníků o.s.(název od roku 2007) je hlavním pokračovatelem starých spolkových tradic. Spolek sdružuje břevnovské živnostníky a podnikatele, kteří mají chuť a sílu zakládat nové tradice a udržovat staré. A to vše nad rámec svých podnikatelských aktivit a mnohdy i na jejich úkor.

V roce 2012 oslavil spolek 20.let činnosti. Toto kulaté výročí oslavil spolek veřejným varhanním koncertem v bazilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře.
V průběhu večera přišli popřát vše dobré a mnoho sil do dalších let činnosti i čestní hosté.
Převor břevnovského kláštera pan Petr Prokop Siostrzonek, starostka MČ Praha 6 paní Marie Kousalíková,
ministr životního prostředí pan Tomáš Chalupa a předsedkyně poslanecké sněmovny paní Miroslava Němcová.

Setkání břevnoských živnostníků (1938)